Poczuj się jak olbrzym
Każdy z nas chciałby czasami poczuć się jak Guliwer i popatrzeć na wszystko z wysoka. Wycieczka organizowana przez Apartamenty Kornel do znajdującego się w Niechorzu „Parku Miniatur Latarni Morskich” daje nam taką właśnie możliwość. W cieniu prawdziwej latarni morskiej będzie nam dane zobaczyć jej siostry i nie tylko pokazane w skali 1:10. W krótkim czasie daje to nam możliwość zobaczenia całego wybrzeża.
Po terenie parku oprowadzi nas przewodnik, który przybliży nam krótką historie każdego z przedstawionych obiektów, a wiedzę tą uzupełnią informacje na tablicach przy każdej z miniaturowych latarni. Do najciekawszych eksponatów na pewno należą Bilzy, są aż dwie przedstawione na terenie parku. Bilza to tzw. latarnia dźwigowa, czyli po prostu żuraw z zamontowanym na końcu ramienia koszem w którym rozpalało się żar. Stosowane były w XVII i XVIII wieku. I właśnie tu jedna z nich jest zbudowana w oryginalnych rozmiarach, to jedyna taka atrakcja w Europie.
Następnie zobaczymy zminiaturyzowane wszystkie latarnie, które znajdowały się i znajdują na naszym wybrzeżu, wymienić tu można choćby obie latarnie z Krynicy Morskiej – przedwojenną, która uruchomiona została w 1895 r., a zniszczona pod koniec II Wojny Światowej przez wycofujące się wojska niemieckie oraz obecną oddaną do użytku w 1951 r. ; wszystkie trzy latarnie Gdańska: Port Północny, Wejściową i Nowy Port , a także latarnie Sopotu, Świnoujścia, Darłowa, Jarosławca i Jastarni. Przedstawione mamy tu także dwie latarnie polskie nie leżące w kraju. Pierwsza z nich to Latarnia Arctowski zbudowana na stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego, jej model budowało 3 modelarzy przez 2 miesiące. Drugą jest najmłodsza z polskich latarni, a mianowicie Latarnia Hornsund (UWE1) zbudowana w 2006 r. Zbudowano ją na stacji polarnej na Spitzbergen’ie, a w parku 3 modelarzy budowało jej miniaturę przez miesiąc.
Oprócz latarni znajdziemy tu również makietę przedstawiającą Młyn Stawa, który stoi w Świnoujściu powstał on tam w latach ’70 XIX w., a obecnie pełni funkcje znaku nawigacyjnego. Budowla ta mierzy 10m więc jej miniatura tylko jeden. Obejrzymy tu również przepięknie odwzorowaną miniaturę Katedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim, która została zbudowana między XII, a XV w. i dzięki temu łączy ze sobą styl gotycki i romański. Makietę tą budowało, aż 9 modelarzy przez 10 miesięcy. Interesujący jest też Latarniowiec Adlergrund (Ławica Orła). Pierwowzór tej miniatury został zbudowany na zlecenie rządu niemieckiego, a zwodowano go jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej. Służył jako punkt nawigacyjny w trakcie dwóch wojen światowych. Zatonął 1945 r. podczas ataku lotniczego w Zatoce Meklemburskiej.
Jak widać ta krótka, aczkolwiek przyjemna wycieczka może dostarczyć nam mnóstwa wiedzy o latarniach morskich ich historii, znaczeniu i powstawaniu. Po spacerze wśród miniatur znajdziemy tu również miejsce na odpoczynek. Usiąść i wypić kawę czy zjeść pyszny deser możemy w kawiarence z widokiem na miniatury. Jest tu oczywiście obecny też sklepik z pamiątkami, gdzie na pewno znajdziemy coś co już w domu przywoła wspomnienia o tym cudownym dniu spędzonym wśród miniatur.
Wycieczka ta urzeczywistni marzenie o zostaniu olbrzymem w krainie miniatur. Pomoże nam też w poznaniu kawałka historii Polski i samego wybrzeża. Więc nie zastanawiajmy się i skorzystajmy z możliwości jaką dają nam tą wycieczką Apartamenty Kornel. Zafundujmy sobie i dzieciom wspaniale spędzony czas, a jego wspomnienia i zdobyta wiedza na pewno pozostaną z nami na długo.
Wycieczka organizowana jest tylko i wyłącznie dla gości Apartamentów Kornel oraz przy minimalnej liczbie uczestnikow 5 dzieci.
Treść powyższej strony internetowej nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksy Cywilnego art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Strona ma charakter wyłącznie informacyjny.