Woliński Park Narodowy – zielona oaza nad morzem
W północno-zachodniej Polsce w 1960 r. powstał Woliński Park Narodowy. W jego ochronnych granicach znajduje się spora część największej polskiej wyspy – Wolin. W 1996 r. Park powiększył się z 4844 ha do aż 10937 ha dzięki włączeniu w jego granice obszaru jednej mili morskiej wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego oraz archipelag wysp w delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego. Za sprawą tego włączenia Woliński Park Narodowy stał się parkiem morskim – pierwszym tego typu w całej Polsce. Charakterystycznym symbolem parku jest orzeł bielik, znajdziemy go w logo parku jak i w nim samym gdzie można obejrzeć go w wolierach.
Woliński Park Narodowy jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych na mapie Polski. Na swoim ogromnym terenie do dyspozycji odwiedzających udostępnił Muzeum Przyrodnicze z wieloma okazami fauny i flory. Na terenie parku znajdują się też liczne pozostałości po ostatnich wojnach. W trakcie wędrówki natknąć się można na okopy, bunkry , a w Wicku na pozostałości broni V-3. Podczas spaceru możemy odwiedzić jeden z pięciu punktów widokowych np. „Gosań” lub „Kawczą Górę”. Cały park jest wręcz poprzecinany siecią szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych o łącznej długości ok. 50 km.
Do parku przyjeżdża się głównie z jednego powodu, a tym powodem jest Zagroda Pokazowa Żubrów. Jest to ostatnie miejsce w Polsce gdzie żyją te wspaniałe zwierzęta. Niewielkie stadko jest pod stała opieką pracowników Parku dzięki czemu populacja się rozrasta, a gatunek powoli wycofuje się z nad granicy wymarcia. To właśnie dla nich do parku corocznie przybywa rzesza turystów.
Tym co tez interesuje zwiedzających jest Jezioro Turkusowe o nietypowym odcieniu wody położone w okolicach Wapnicy. Powstało ono w miejscu odkrywkowych kopalni kredy. Tuż obok niego znajdziemy ruiny cementowni, która kiedyś przerabiała wydobywany surowiec. Na ich terenie w dalszym ciągu prowadzi się badania.
Z interesujących zabytków na terenie Parku warto wymienić Latarnie Morską Kikut. Działa ona sama bez pomocy człowieka i można ja tylko obejrzeć. Trzeba też wspomnieć o Grodzisku Lubin. Jest to pozostałość po średniowiecznym grodzie, która znajduje się w najwyższym punkcie nad Zalewem Szczecińskim. Znajdziemy tu ruiny najstarszego na pomorzu kościoła. W lecie przyjrzeć się można pracom archeologicznym i wykopanym fragmentom ceramiki. Na pamiątkę wybić można sobie pamiątkową monetę. Jest nią arabski dirham – właśnie takie monety z 951 r. zostały odkryte na terenie grodziska.
Jak przystało na Park Narodowy znajdziemy tu pomniki przyrody. Aż 353 lata liczy sobie najstarszy drzewostan dębowy, 220 lat najstarszy drzewostan sosnowy, a 212 lat najstarsza buczyna. Z pojedynczych drzew warto odszukać na terenie Parku dąb szypułkowy w okolicy Mierzei Przytorskiej liczący sobie ok. 250 lat i mający 657 cm w obwodzie oraz buk zwyczajny w pobliżu wsi Wicko mający ok. 200 lat i 455 cm obwodu pnia.
W Wolińskim Parku Narodowym można spędzić cały dzień wędrując wśród przepięknych lasów. Oprócz przyrody zobaczyć można tez pozostałości historyczne na tym terenie oraz wspaniałe okazy zwierząt takich jak żubr i bielik. Dzięki szlakom, ścieżkom oraz punktom widokowym bez przeszkód można podziwiać cud jakim jest natura. Wycieczka w to miejsce będzie bardzo kształcąca i zapewni nam potrzebne wytchnienie. Terenu i atrakcji jest tak dużo, że do Parku można często wracać i za każdym razem zobaczyć coś nowego i pięknego. Woliński Park Narodowy jest prawdziwą zieloną oazą nad brzegiem błękitnego morza.